Team BrainLit

BrainLits BioCentric Lighting™ belysningssystem grundar sig i Tord Wingrens drivkraft och fascination av ljusets betydelse för människors hälsa. I ett team av forskare, däribland Klas Sjöberg, överläkare och ordförande i vårt vetenskapliga råd, utvecklades företagsidén vidare och det första patentet skickades in 2012.

Samtidigt bildades BrainLit AB som idag har fem patentportfolios och ses som Sveriges ledande ljusbolag. Expansionstakten är hög och våra biocentriska ljusmiljöer finns både i Sverige och inom kort även internationellt.

Ett fortsatt starkt engagemang inom BrainLits team driver utvecklingen framåt av bra ljusmiljöer för människors hälsa och välmående. Teamet har en både bred och djup teoretisk kunskap och praktisk erfarenhet inom teknik och medicin relaterat till dagsljusets betydelse för att må bra och orka mer.

Ett väl integrerat samarbete med vårt vetenskapliga råd garanterar att vi alltid har den senaste relaterade forskningen i vårt system och att våra kunder alltid har den bästa ljusmiljölösningen. Vi vet att vårt BioCentric Lighting™ belysningssystem på ett enkelt sätt har snabb effekt och gör skillnad för många människor.

Vi är stolta över våra biocentriska ljusmiljöer och lägger stor vikt vid leverans av kvalitet i produkter, tjänster och service till våra kunder. Välkommen att kontakta oss och till en upplevelse av efterliknat dagsljus inomhus!

 

Niclas Olsson
VD
Mobil: + 46 720 255 563
niclas.olsson@brainlit.com

 

Peter K Andersson
CDO
Mobil: 073 053 00 00
peter.k.andersson@brainlit.com

Truls Löwgren
CTO, Produktutveckling
Mobil: 070 550 18 80
truls.lowgren@brainlit.com

Dan Löfgren
Projektansvarig
Mobil: 070 726 26 20
dan.lofgren@brainlit.com

Jimmy Landin
Projektledare
Mobil: 076 640 10 71
jimmy.landin@brainlit.com

Vivek Chaturvedi
Produktingenjör
Mobil: 076 705 83 93
vivek.chaturvedi@brainlit.com

Kristian Storm
Produkt och Affärsutveckling
Mobil: 070 935 83 55
kristian.storm@brainlit.com

Lars-Göran Lundblad
Försäljning
Mobil: 070 633 35 37
lars-goran.lundblad@brainlit.com

Magdalena Roström
Försäljning
Mobil: +46 76 605 45 45
magdalena.rostrom@brainlit.com

”Jag har roligare när jag jobbar än när jag har roligt”  – Ingemar Bergman